Jak nie być sobą

W starych dobrych czasach mądre głowy szukały odpowiedzi na pytanie "jak być sobą?". Dziś trochę się to pozmieniało i wszyscy płyniemy wesołą, popkulturową rzeką, która prowadzi do bycia kimś innym, niż się jest. Jakie reguły obowiązują w tej drodze? Oto 9 przykazań współczesnej Sztuki NIE Bycia Sobą.

 

Bądź najlepszy
To jeden z najgłupszych imperatywów naszych czasów. Dlaczego najgłupszych? Ano (to wyjaśnienie pożyczam od Stefana Chwina) jeśli w klasie jest 30 uczniów i każdy ma wgrany program "bycia najlepszym" – to 29 z nich czeka na koniec spory problem. "Sztuka życia w weekend" głosi, że Ty możesz być najlepszy – i Ty, i Ty też! i Ty, Ty, Ty, Ty – też możesz, wszyscy możecie być najlepsi! A więc do dzieła – spędź życie na tym pięknym i całkowicie bezsensownym staraniu – odpoczniesz w trumnie.

Bądź człowiekiem sukcesu
Sky is NOT the limit. NIC Cię nie ogranicza. Po prostu wyznacz sobie cel – i jeśli będziesz chcieć, po prostu chcieć i odpowiednio się motywować – na pewno go osiągniesz! Na przykład: chciej zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych. A co jeśli nie wyjdzie? Na pewno wyjdzie! Wystarczy bardzo się zmotywować, dużo biegać i chodzić na siłownię, jeść jaglane sushi bez glutenu, mieć pozytywną mowę ciała z koszyczkiem – i na pewno się uda. Happy birthday, Mr Future President!

Nie bądź smutny
Myślałby kto, że smutek to jedna z naszych najważniejszych emocji – potężny i prawdziwy korzeń naszej kultury i tożsamości. W żadnym razie! Dzisiaj smutek zmienił się w znak, że Ci się nie udało. Smutek to domena luzerów, ludzie sukcesu sobie na niego nie pozwalają – więc jeśli tylko poczujesz, że pełen samozadowolenia uśmiech na Twojej twarzy lekko opada, pierdolnij prozac albo setę, leć na siłkę, puść komedię – byle szybko, byle nikt (łącznie z Tobą) nie zauważył!   

400_F_41275811_15trH0ATksXuiAv0OrboPDqDELlqxyJo

Bądź wyluzowany
Zero spinki. Jeśli ktoś zdradza oznaki gorszego humoru po tym, jak stracił całą rodzinę w gigantycznej katastrofie, która pochłonęła tysiące ofiar – poleć mu maść na ból dupy. Ty taką sytuację skomentowałbyś zabawnym memem! Big Lebowski stajl, człowieku.

Bądź ironiczny
Miej i okazuj dystans do wszystkiego – zostań godnym (?) następcą Gombrowicza (?) i rób sobie bekę z robienia beki z beki z beki z beki  z (…), aż zostaniesz najfajniejszym gościem na całej imprezie, a kto wie – może i na całym facebooku. Przy okazji zapomnisz kim w ogóle jesteś i co Ci się podoba, no ale trudno. Przynajmniej nie dasz się nikomu przyłapać na zachwycie, smutku albo niepewności. Czyli tym, co prawdziwe – i przed czym musisz się bronić. Beka zawsze na propsie!   

Bądź zagłuszony
W sztuce nie bycia sobą ważne jest, aby nigdy nie zostawać samemu, bez żadnej aktywności, jedynie ze swoimi myślami i emocjami. To straszliwe momenty, kiedy nie wiesz kim właściwie jesteś, co lubisz, co czujesz, co Cię cieszy, czego się boisz, czego wstydzisz, itd. Brrrr, na co to komu! Unikaj takich chwil jak ognia: kiedy tylko się zbliżają, odświeżaj facebooka i klikaj na nim jak szalony życia innych osób, które właściwie niewiele Cię obchodzą; idź na miasto pospędzać czas wśród osób, które tak jak Ty szukają zagłuszenia emocji; albo pracuj – dużo, pracowicie, wartościowo, samorozwojowo i tak naprawdę nieco po chuju.     

stock-photo-16065065-happy-group-of-people-having-fun-at-evening-party

Bądź najebany
Wiadomo.

Bądź jak manekin z Zary
Z całych sił staraj się dopasować do powszechnie panującego obrazu ciała i wyglądu. Przed każdym wyjściem z domu dokładnie sprawdzaj przed lustrem, czy wszystko się zgadza i czy nigdzie nie wkradł się jakiś błąd. Ideał nie znosi błędu, a Ty dążysz przecież do Ideału. Skończone dzieło utrwal używając gopro i instagramowych filtrów – dzięki temu Twoje selfie będzie absolutnie wyjątkowe, tak jak miliony identycznych zdjęć w internecie.   

Bądź nowoczesny
Nie możesz zostać w tyle, bo wtedy nie będziesz najlepszy, stracisz szansę na sukces i w ogóle cały się rozsypiesz. Dlatego śledź wszelkie nowinki (technologiczne, modowe, muzyczne, filmowe i wszystkie inne) nawet jeśli wolałbyś sobie odpuścić i robić coś zupełnie innego. MUSISZ być na bieżąco, żeby nie wypaść z obiegu! Co, jeśli w facebookowej "dyskusji" (?) okaże się, że nie korzystałeś jeszcze z aplikacji X? Mój Boże – CO WTEDY? (Oczywiście: możesz wtedy ukręcić z tego dobrą bekę i wyjść z opresji z twarzą, a może nawet coś na tym ugrać.)  

20672016-education-and-technology--group-of-students-looking-at-smartphone-at-school

I pamiętaj: sztuka nie bycia sobą, jak każda sztuka, jest niełatwa i wymaga ciągłego treningu. Zawsze zdażą się mali oszukańcy, którzy zrobią sobie lobotomię – ale to pójście na skróty i się nie liczy. Ty musisz być najlepszy (również w oszukiwaniu) – więc po prostu dobrze się zmotywuj i dojdź do Sukcesu koszmarnie ciężką pracą po godzinach. Powodzenia!   

Maciej Kaczyński